Kullanıcı El Kitabı

Karşılaşabileceğiniz  her tür durumlarda, en kısa zamanda 0539 595 22 21 nolu Yol Yardım numaramıza bilgi veriniz.

UNUTMAYIN………….

Kaza, çalınma, gasp ve kötü niyetli halk hareketleri durumlarında,  evrakların tam olarak temin ve teslim edilmemesinden dolayı meydana gelebilecek maddi ve manevi bütün sorumluluklar  müşterilerimize ait olacaktır.

Bu gibi durumlarda gerekli evrakları ilgili servisimize veya şirketimize teslim edilmesini sağlamanız gerekmektedir.

Ayrıca çarpışma hasarlarında sürücüler kendi aralarında anlaşarak 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu gereği, tutulması gereken kaza tutanağı ile polis veya jandarmaya haber vermeden sorunu kendi aralarında çözebilirler. Sürücüler arasında anlaşmalı olarak hazırlanacak bu tutanağı aracınız da bulundurmanız gerekmektedir.

 

a) Arabanızda mutlaka bir fotoğraf makinesi bulundurmanız gerekmektedir. Kaza anında aracınızı kaza mahallinden kaldırmadan farklı açılardan fotoğraflarını çekiniz. Kaza yaptığınız kişiyle anlaşmanız ardından aracınızı bir an önce emniyet şeridi veya boş alana çekmeli ve sonrasında tutanakları  doldurmalısınız. Araçlar kaza sonrasında bulundukları pozisyondan hareket ettirildikten sonra anlaşma bozulursa, tarafların polis çağırma hakkı kaybolacaktır. Bunu unutmayın.

b) Bu formu doldurmanız, kazaya karışan kişiler ile kazanın oluş şekli üzerinde anlaştığınız anlamına gelmez ancak, form üzerine çizilecek olan kaza oluş  krokisinde anlaşma sağlanma zorunluluğu bulunmaktadır. Doldurulan kaza  tutanağı üzerinde yer alan bilgiler, sigorta bilgi merkezi bünyesinde yer alan  komisyon tarafından değerlendirilerek kusur oranı belirlenmektedir,

c) Tutanak, en az iki aracın karıştığı kazalarda tutulabilecektir. Uygulama, tek taraflı kazaları kapsamamaktadır. Tek taraflı hasarlar beyana dayalı ihbar edilebilir. Ancak bu beyanın da poliçelerimizde belirtilen sınırları aşmaması gerekmektedir.

d) İkiden fazla aracın karıştığı trafik kazalarında birden fazla (fotokopi ile  çoğaltılmış olabilir) form kullanılabilecektir. Bu durumda, her bir form tüm sürücüler tarafından imzalanacaktır. İmzalar için formun alt tarafındaki boş  alan kullanılabilir. Kazaya karışan tarafların tamamı tarafından imzalanmayan  ve ıslak imzalı olmayan tutanaklar geçerli kabul edilmeyecektir,

e) Size ayrılmış olan alana, size göre kazanın nasıl geliştiğini anlatan düşüncenizi yazmalı ve mutlaka kaza krokisini çizmelisiniz,

f) Kusur oranı tarafınızca belirlenmeyecek, daha sonra yetkililer tarafından değerlendirmeye tabi olacaktır.

g) Tutanaklarda yer alan görgü tanığı bölümünü kazayı gören kişilerin ifadeleri doğrultusunda doldurunuz. Tutanakta yer alan fazla bilgi, işlemlerinizin hızlı yürümesini sağlayacaktır,

h) Kaza yapan taraflar, kazanın oluş şeklini birlikte tutanağa yazıp mutlaka imzalayacaktır. Tutanak hazırlandıktan sonra çekilen fotoğrafla birlikte karşı tarafın trafik sigortası ve ruhsat fotokopisi mutlaka alınmalıdır. 

 Değerli Müşterimiz. Aracınızın karışmış olduğu kazalarda HASAR tespit tutanağının tutulmaması ve trafik polisi çağrılması gereken durumlar vardır. Aşağıda ki herhangi bir nedenden şüpheniz var ise (ikili veya üçlü hasarlar dahil) acilen trafik polisini çağırmanız ve araçları kesinlikle yerinden oynatmamanız gerekir. Yerinden oynatmanın sizi suçsuz iken suçlu duruma düşüreceğini  ve mutlaka hasarın akabinde  fotoğraf çekmeyi unutmayın. Bu sebepler;

 

a) Sürücülerden biri ehliyetsiz veya yetersiz ehliyetle araç kullanıyorsa,

b) Sürücülerden birinde alkol veya akıl sağlığı şüphesi varsa,

c) Kazaya karışan araçlardan biri veya daha fazlası kamu kurumlarına ait ise,

d) Kamu kurumlarına ait eşyada zarar meydana gelirse,

e) Kazada sadece 3. kişilere ait eşyalara zarar gelirse,

f) Kazaya karışan araçlardan birinin veya birkaçının trafik sigortası yok ise,

g) Kazaya karışan araç sürücüleri arasında herhangi bir nedenle anlaşmazlık oldu ise,

h) Kazaya karışan araç sürücülerinden YAŞ açısından dolayı bir şüphe duyarsanız.

i) Trafik kazası ölüm ve/veya yaralanma ile sonuçlanmışsa hasar tespit tutanağı tutulmaz,

 

Gerekli belgeler

• Alkol raporu (tasdikli örneği)

• Trafik kazası tespit tutanağı (tasdikli örneği)

• Ruhsat fotokopisi, ehliyet (kazaya karışan tarafların)

• Aracın hasarlı haliyle çekilmiş fotoğrafları

• Poliçede plaka belirtilmemiş ise sigortalı aracın ruhsat fotokopisi

Aracın çalındığı fark edildiği anda, en yakın karakola müracaat edilerek çalıntı müracaat tutanağı elde edilmesi şarttır.

Karakol Çalıntı Müracaat Tutanağı aslı ile Prof Motors ‘a  teslim edilecektir.Araç çalındığında ruhsat da araç içinde ise düzenlenecek tutanağa mutlaka yazdırılmalıdır.

Aracın tüm anahtarları (asıl ve yedek) Prof Motors ‘a   teslim edilecektir.

Anahtarı üzerinde iken çalınan araç sigorta şirketlerince çalınma hasarı olarak değerlendirilmez.

Bu gibi durumlar emniyeti suistimal olarak değerlendirileceğinden aracınızı teslim edeceğiniz otopark görevlilerinin yetkili olup olmadıklarını sorgulayınız. Aracın otopark yada benzeri yerlere teslim edilmesi gereken durumlarda mutlaka fiş, fatura vb. resmi belge alınız. Alınmaması halinde sigorta şirketi bu durumu emniyeti suistimal olarak değerlendirecektir. Bu tip emniyeti suistimal yolu ile çalınan araçların bedeli sigorta şirketlerinden tazmin edilemeyeceği için aracın sigorta şirketince belirlenmiş olan 2. El değeri firmanıza fatura edilecektir.

Yukarıdaki belgeler standart olup, hasarın özelliğine göre ekstra belge talep edilebilir.

Aracınızın bakımını üretici firmanın öngördüğü kilometre ve sürelerde yaptırabilmeniz için araç içerisinde bulunan ve otomotiv üreticisi tarafından hazırlanmış olan “KULLANICI EL KİTAPÇIĞI”nı mutlaka bir kere dikkatlice okuyunuz.  Aracınızın yasal garantisinin devam edebilmesi için periyodik bakımlarınızı aracınızın Kullanım Kılavuzun da belirtilen kilometre aralıklarında anlaşmalı olduğumuz yetkili servislerde yaptırınız. Web sitemizde yayınlamış olduğumuz anlaşmalı yetkili servislerinden size en yakın uygun göreceğiniz servisi arayarak randevu alınız. Servise aracınızın ProfMotors’a  ait olduğunu mutlaka belirtiniz.

Anlaşmalı veya anlaşmasız servis bilgileri ve diğer konular da gerekli her türlü bilgiye 0539 595 22 21 acil yardım hattımızdan ulaşabilirsiniz.

 

Unutmayın… Periyodik bakımlar sadece araç üreticilerinin belli KM aralıkları ile yapılması zorunlu (garanti kapsamından çıkmaması için)  standart tip bakımlardır. Aracınızın bakımının hangi KM lerde yapılacağını mutlaka firmamızdan sorunuz. KM si dışına çıkmış ve bakımı geçmiş aracın garanti kapsamından çıkarıldığını hatırlayınız.

 

Bakımlar esnasında KM sinden önce değişmesi gereken, aşırı derecede yıpranmış, standart parça ve işçilik dışında,  GARANTİ kapsamına alınamayacak olan parça veya işçilikler kullanıcı hatası, km öncesi değişime tabi tutulacak olup firmanıza fatura edilir.

Aracınızın arıza, ikaz ve hararet uyarı göstergelerine bakmayı alışkanlık haline getiriniz. Göstergelerin dışında aracınızda çekiş düşüklüğü, kesiklik, duman atması, aşırı ses çıkarması hallerinin de arıza belirtisi olduğunu unutmayınız. Bu gibi durumlarda aracınızı kesinlikle kullanmayınız. Prof Motors’un  Yol Yardım hattını arayarak gerekli yardımı alınız.  Arızanın tipine göre Yol Yardım, bulunduğunuz yere göndereceği ekip ile yerinde tamir edecek veya çekici hizmeti ile aracınızı en yakın yetkili servise götürülmesini sağlayacaktır. Arıza hallerinde anlaşmalı olmadığımız bir servisten hizmet almak durumunda kalmanız halinde bunu Prof Motors’a bildiriniz. Onay alınmayan her türlü periyodik bakım ve onarım masraflarının kiracı firmanın sorumluluğunda olduğunu unutmayın.

Kullanıcı El Kitabı -2

Kilometresi gelmiş olan veya aşırı kullanıma maruz kalmış herhangi bir lastik talebiniz olduğunda siparişinizi; Acil Yol Yardım Hattımızı arayarak ya da, 0539 595 22 21 nolu numaramızdan Lastik Departmanımıza ulaşarak iletebilirsiniz.

Lastik talebiniz konusunda departmanımızın, doğrudan çözüm kaynağı olmayacağını lütfen unutmayınız.

Lastik siparişinizin onaylanması için kiralama sözleşmeniz dahilindeki hakkınızın kontrol edilmesi ve yetkili personelin sizlere göndereceği “Lastik Sipariş Formu”nun mutlaka doldurulması gerekmektedir. Lastik diş ölçümünü periyodik bakımlarınızı yaptırdığınız yetkili servislerden yaptırabilirsiniz. 

Fenni Muayene ve Egzoz Emisyon ölçümü Trafik Tescil Belgesi (RUHSAT) üzerinde yazılı bulunan İlk Muayene Geçerlilik Süresince geçerlidir. Muayene tarihi bitimine yakın muayene yapılmalıdır. Binek araçlarda 2 yıl, Ticari araçlarda 1 yıl muayene geçerlilik süresi uzatılacaktır.

Araç muayeneleri; http://www.tuvturk.com.tr/ adresinden randevu alınarak araç kullanıcısı tarafından masrafı Prof Motors’a ait olmak üzere belirtilen sürelerde yaptırılır. Fenni Muayeneleri Tüv Türk’ün herhangi bir istasyonunda yaptırabilirsiniz. Egzoz muayenesini de uygulamaya geçmiş Tüv Türk istasyonunda ya da egzoz muayenesi yapmaya yetkili herhangi bir serviste yaptırabilirsiniz. Fenni Muayene sırasında gerekli evraklar ve tüm bilgilere Tüv Türk’ün http://www.tuvturk.com.tr web adresinden detaylı olarak ulaşabilirsiniz. Muayene istasyonları E-Fatura sistemine geçtiğinden, muayene işlemi bittikten sonra ödemenin alındığına dair Makbuz vermektedir ve faturayı E-fatura olarak göndermektedir. Muayene masrafını müşterimize ödeyebilmemiz için Kullanıcı Beyan Formu veya Borç dekontu ile birlikte Makbuzu göndermeleri kesinlikle gereklidir. Aksi taktirde ödeme yapamayacağımızı özellikle belirtmek isteriz.

Muayene yapılması gerektiği halde muayene yapılmadan iade edilen araçların muayene hizmet bedelinin fatura edileceğini de belirtiriz. Muayene Süreci aşağıdaki gibidir;

Aracı muayeneye götürecek olan kişinin TC kimlik numarasını bildirmesi gerekmektedir. Muayene istasyonuna gitmeden yetki yazısı talep edilmelidir. Yetki yazısını muammer@profmotors.com adresinden talep edebilirsiniz. Yetki yazıları ulaştıktan sonra randevu alınması gereklidir. https://reservation.tuvturk.com.tr/Web.UI/Appointment.aspx adresinden ücretsiz randevu alabilirsiniz. İşlem bitiminde muayene istasyonundan alınacak olan muayene dekontunun kullanıcı beyan formu ya da firmanın düzenleyeceği borç dekontu ile birlikte Prof Motors’a göndermeniz gerekmektedir.

Aracınıza taktıracağınız OGS ve HGS cihazı masrafları firmanız tarafından karşılanacağından dolayı firmanız adına alınmaktadır. OGS ve HGS taleplerinizi 0539 595 22 21 yada muammer@profmotors.com adresinden yapabilirsiniz. Talep doğrultusunda yetki yazısı düzenlenerek tarafınıza ulaştırılacaktır.

Kaçak geçişlerimi nereden öğrenebilirim?

Karayolları Genel müdürlüğünün http://www.kgm.gov.tr adresinden aracınızın kaçak geçişlerini sorgulayabilirsiniz.

İptal olan OGS cihazı için ne yapılmalı? Başka araca kayıtlı OGS cihazı ile geçiş yapılırsa ne gibi sorunlar çıkabilir?

OGS bakiyelerinin Sıfır Liranın altına düşmesi durumunda cihazınız iptal olacağından bakiyelerin kontrolü önemlidir. İptal olan cihaz için borç bakiyesi kapatılmalı ve ogs cihazı istenildiği taktir de aktif hale getirilmeli yada iptal edilmelidir.

Başka araca ait OGS ve HGS cihazıyla geçiş yapılırken cihazın turnikelerdeokunmaması halinde Köprü geçişlerinde geçiş bedelinin 10 katı ceza ve geçişbedeli olmak üzere 11 katı, Otoyol geçişlerinde ise en uzak mesafenin 11 katı plakaya borç olarak kaydedileceğinden araca ait olmayan OGS ve HGS cihazıyla geçiş yapılmaması son derece önemlidir. HGS cihazları plaka devri olmadığından araç iade edildiğinde iptal edilmelidir

Tarafımıza tebliğ edilen cezalar erken ödemeden (%25) faydalanarak Gelir İdaresi Başkanlığının kayıtlarına işlemesi halinde indirimli ödenir ve fatura edilir.Aksi halde ödenmez. Ceza faturası gönderilirken ekine ceza makbuzu eklenir ve kargo ile gönderilir. Araç kullanıcısına tebliğ edilen ceza firmamız sorumlu olmayacaktır.

Trafik cezalarının ödenmemesinden doğan gecikme cezalarından Prof Motors sorumlu değildir. Bu nedenle tarafımıza tebliğ edilmesini takiben ceza tutanakları firmaların muhasebelerine hızlılıkla iletilir. Bu iletişim sonucu sorumluluk firmalara aittir.

Değerli Müşterimiz ; aracınızın her hangi bir nedenle trafik ekiplerince bağlanması  durumunla karşılaşmanız halinde 0539 595 22 21 numaralı telefonumuzu arayarak bilgi vermeniz halinde yetkili arkadaşlarımız en kısa sürede sizi arayarak yönlendirecektir. Aracın bağlanması durumunda yapılan masraflar (Çekici, otopark, vekâlet vb. gibi) kusura göre tamamı ya da bir kısmı firmanıza fatura edilecektir.

Unutmayınız ; aracınızın bağlanma nedeni trafiğe aykırı seyir veya trafiğe çıkmasına engel bir durum (yasak yere park, gecikmiş muayene, trafik poliçe süresinin geçmesi, kırık cam veya far, kaporta aksamında bir eksiklik gibi) olması sebebi iledir. Bu nedenle kusurun nedeni ne olursa olsun amaç aracı çekildiği veya bağlandığı noktadan almaktır. Bu sebeple acil yardım numaramız seri bir şekilde sizlere yardımcı olacaktır.